czwartek, 2 maja 2013

Nie bój się cienia. Czasem potrafi być on lepszym przyjacielem niż słońce.

Ocena bloga: vieuvateur.blogspot.com
Autorka: Mia
Oceniająca: Keyce

~Pierwsze wrażenie~
-Adres bloga
Nie wiem jak czytelnikom, ale mi "vieuvateur" nic nie mówi. Kojarzy mi się z jakąś francuską nazwą czegoś, co ma wiele wspólnego z blogiem. Mi się taki adres mimo wszystko podoba, jest fajny i oryginalny. To na razie pozostaje niewyjaśnione ;).
 Punkty: 1,5/2

-Tytuł bloga

Duży plus za cytat w tytule. Przemyślany i faktycznie mający konkretne przekazanie- "Nie bój się cienia. Czasem potrafi być on lepszym przyjacielem niż słońce." .
Punkty: 2/2

-Wygląd ogólny

Nie ma się do czego przyczepić- estetycznie, ładnie i odrobinę tajemniczo. Widać, że autorka włożyła dużo pracy w ten szablon, ponieważ jest "dopięty na ostatni guzik".
Punkty: 2/2

Punkty za całość: 5,5/6

~Wygląd szczegółowy~
-Szablon
Mamy tu skromny ale mówiący za siebie szablon. W nagłówku postać blondynki w różowo-fioletowej sukience. Ubranie i fryzura jak sprzed kilku wieków tworzą nam fajny klimat. Nie chcę się rozpisywać na temat otoczki wokół postaci, która też zasłużyła na owacje. Pięknie to wszystko zorganizowano. Mamy tu strony, ogłoszenia i odwiedziny po lewej stronie oraz obserwatorów na dole. Dodatki z lewej fajnie są zebrane w jednej ramce i nie ma bałaganu.
Punkty: 4/4

-Kolorystyka
Niebieski i złotawy to bardzo dobre połączenie. Dodajemy tu oczywiście ten fiolet z sukienki, ale mimo to wszystko się fajnie zgrywa. Są to kolory ciemne, co tu pasuje. Szczególnie nagłówek tworzy idealne połączenie z niebieskim tłem.
Punkty: 3/3

Punkty za całość: 7/7

~Zakładki~
-Tytuły stron
Ogromne brawa za pomysłowe nazwy stron. Widać, że autorka i tu nie szczędziła wyobraźni i czasu. Fajne nazwy łączą się z pożytecznością. Są tu raczej same potrzebne rzeczy. 
Punkty: 2/2

-Treść stron
W niektórych punktach autorka trochę się rozpisała. Nie jest to oczywiście jakimś błędem albo przeszkodą, bo pisze ona na temat i nie ma tu niepotrzebnych dopisek.
Punkty: 2/2

Punkty za całość: 4/4

~Treść~
-Rozdziały
Prolog- Trochę pogmatwany, niewiadomy jeszcze wstęp. Nie mówi nam tak naprawdę nic. Nie wiemy nic o postaci, z której perspektywy jest rozdział, ani o tym, kto postrzelił "szarą strzałą" ptaka.
Rozdział 1- Już wiemy więcej o Krainie Mroku, Krainie Światła oraz o Świetlikach. Pojawia się tu postać chłopca, który podejmuje wyzwanie i wyrusza do przeciwnej krainy. Nadal nie wiemy, jak się to wszystko potoczy. Chciałabym bardzo, aby był wprowadzony jakiś romans który nasyciłby opowiadanie i dodał emocji.
Rozdział 2- No i mamy wyjaśnienie, lub raczej cel "Mroczniaków"- księżniczkę Krainy Światła. Blog coraz bardziej zaczyna mi się podobać.
Rozdział 3- Coraz bardziej poznajemy charakter błękitnookiego bohatera oraz księżniczki. Rozdział długi i trochę się w nim dzieje.
Rozdział 4- Tu poznajemy imię głównej bohaterki, oraz bohatera. Możemy powiedzieć już więcej o charakterze chłopaka. Tu opowiadanie się rozkręca, co jest ciekawym i wyczekiwanym przez wszystkich czytelników momentem.
Rozdział 5- Jeszcze bardziej poznajemy Dortis i jej charakter, oraz to, w jaki sposób została wychowana. Powkładano w rozdział kilka wspomnień, co jest też fajne.
Punkty: 13/15- ujmę dwa punkty, za późne przedstawienie bohaterów.

-Strony z osobna ;)
"W kilku słowach"-  Mamy tu opisaną historię bloga oraz parę ciekawostek o nim i autorce. Fajna, przydatna strona. Jeżeli jest się pierwszy raz na takim blogu, z chęcią czyta się o czym on jest.
"Dopiski na marginesach"- Tu mamy listę ulubionych blogów autorki, czytelników oraz ocenialnie i katalogi. Nie muszę chyba komentować tej strony, no bo jest ona obowiązkowa gdy poddajemy naszego bloga ocenom :).
"Przypominajka"- Krótki opis najważniejszych postaci opowiadania- to mi się podoba.
"Okruszki pomiędzy stronami"- W "Liebster Award" bawi się, kto się chce bawić. Skoro autorka miała taką ochotę, no to stworzyła stronę na tego typu rzeczy.
"Wysypisko"- Czyli inaczej mówiąc SPAM. Dobrze jest posiadać na blogu taką stronę, aby nikt nie zaśmiecał komentarzy pod rozdziałami właśnie spamowaniem.
Punkty: 5/5

Punkty za całość: 18/20

~Błędy~
-Strony
Na stronach nie ma błędów. Po prostu autorka ich nie popełnia :).
Punkty: 6/6

-W treści opowiadania

Autorka nie popełnia w ogóle błędów. Trudno jest może w to uwierzyć, bo każdemu zdarzy się literówka czy brak przecinka, ale dziewczyna widocznie bardzo dba o rozdziały i sprawdza je kilka razy przed wstawieniem.
Znalazłam tylko błąd stylistyczny:
"Długi jak ramie rosłego mężczyzny, z długimi opalizującymi na bordowo, fioletowymi piórami."- Autorka mogła zastąpić wyraz "długimi" jakimś innym, ponieważ pojawia się on na początku zdania.
Punkty: 10/10

Punkty za całość: 16/16


Ogół punktów: 50,5/53

Gratuluję wysokiego wyniku, jaki daje 5. Blog jest bardzo dobry i uważam że faktycznie należy mu się taka ocena. Życzę sukcesów! :)

4 komentarze:

 1. I kolejna wspaniała ocena <3
  Zaliczyłaś już pierwszą część stażu, mam nadzieję, że przez następny miesiąc będziesz miała równie dużo zapału!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Heh :D Dziękuję, ja również chciałabym pracować na podobnym tempie w przyszłym miesiącu i zamierzam to spełnić. :)

   Usuń
 2. Ach, te 2,5 punkta ;)
  Bardzo dziękuję za ocenę. Zdziwiłam się, kiedy ujrzałam na swoim blogu wiadomość, iż takowa już została napisana. Naprawdę szybko!
  A jeśli chodzi o późne wprowadzenie imion bohaterów, to było w tym pewne zamierzenie. Łatwo odgadnąć jakie, o ile komuś chce się analizować całą historię od początku do tego właśnie momentu. Ach, te dziwne wizje i plany niedoszłych pisarzy, nieprawdaż? ;)
  Pozdrawiam i życzę miłego oceniania,
  Mia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście rozumiem Twoje zamiary wprowadzenia tych imion później, jednak wolałam patrzeć od strony czytelnika ;) . Również ozdrawiam i życzę sukcesów.♥

   Usuń